Oyun Önerileri #1: CONTROL

Herkese merhabalar, size oyun önerilerimi sunduğum bir seriye başlamak istiyorum. Bu serinin siftahını da Control adlı oyunla yapabileceğimi düşündüm. Başlamadan önce bu konseptten biraz bahsetmek istiyorum. Bu konsept aslında çoğu kişi tarafından bilinen, duyulan ve belki de oynanan oyunlardan oluşacak ama bu seriyi yapmak istememdeki amaç bu oyunların bir şekilde birilerinin radarından kaçmış olabileceğini düşünmem. Bu sayede hem ben bu oyunları size hatırlatmış olacağım hem de bana bu oyunlar hakkında bir çift laf etmek için güzel bir bahane olmuş olacak. Haydi başlayalım.

Korku oyunlarını seviyor musunuz? Ben, beni türlü türlü yaratıkların kovaladığı; benim kimi zaman kaçtığım kimi zamansa kaynak kontrolü yaparak bu yaratıkların üstesinden geldiğim korku oyunlarından gayet hoşlanıyorum. Yalnız şöyle bir durum var ki şu an bahsetmek istediğim korku türü biraz farklı bir korku türü. Bu korku türünde bir grup çılgınca eğlenmek isteyen genci katletmeye çalışan bir psikopat yok. Bu korku türünde malikaneye musallat olan hayaletler,zebaniler, periler, kurtadamlar da yok. Nereye gelmek istediğimi anladığınızı düşünüyorum, bahsetmek istediğim korku türü kozmik korku. Bilemediğimizin korkusu. Evrende öyle canlılar var ki, biz insanlar olarak onların yanında oldukça aciziz. Onları ne algılayabiliriz ne de anlamlandırabiliriz. Bir hamam böceği bizim yanımızda nasıl ufak ve acizse biz de insanlar olarak, o varlıkların yanında hamam böceği gibiyiz vs. bu konseptten bahsediyorum. Ben bu konsepte hayranım.

Remedy (Max Payne, Alan Wake ve Quantum Break oyunlarını geliştiren stüdyo) tarafından geliştirilen Control bir korku oyunu değil ama çok ciddi bir şekilde sırtını kozmik korku konseptine yaslamış durumda. Bu da kozmik korku türünden hoşlananlar için çok güzel bir haber çünkü bu konsepti işlemekte son derece başarılı. Türün öncüsü olan H.P Lovecraft adlı yazarın izinden gitmemekle birlikte Control kendi kurallarıyla konsepti şahane bir şekilde modern dünyaya uyarlamış. Bu sebeple oyun zaten benim gözümde +1 puanla başlıyor. Pekala kozmik korku türüne sırtımızı yasladık yaslamasına da bu bir oyun sonuçta, oyun olarak nasıl?

Oyun olarak Control diğer Remedy oyunları gibi bir aksiyon oyunu. Elimize türlü silah modlarının ve uçma, eşyaları hareket ettirme vb. gibi tabiri caizse Jedi güçlerinin verildiği; bunları oyun ilerledikçe geliştirebildiğimiz ve sonunda güç fantezisine vardırabilecek bir duruma geldiğimiz bir oyun. Buradaki kritik nokta oyun bu mekanikleri hakkını vererek bize deneyimletiyor. Bu yüzden oyun sonlarına kadar heyecanını kaybetmiyor. Burada yapmak istediğim bir eleştiriyse düşman çeşitliliği. Aslında düşman çeşitliliğinde bir sorun yok ama düşman modeli çeşitliliğinin tekrar ettiğini düşünüyorum. Maalesef ki düşmanların hepsi birbirine benziyorlar. Düşman modelleri her ne kadar tekrar etse de oyunun geçtiği mekanlar hem çok sade hem de konsepte son derece uygun olarak sizi ufak hissettirmeyi başarıyor; bu oyunun en kuvvetli yanlarından biri, bu sayede de belirttiğim durumu bir nebze telafi ediyor. Hem sevdiğim hem de sevmediğim bir diğer nokta ise yan görevler. Yan görevlerin çoğu ilgi çekici, sonunda enteresan boss dövüşleri ve güzel geliştirme puanları ile gayet ödüllendiriciler. Burada hiç bir sıkıntı yok ama bazı yan görevler eşya toplamak gibi sıkıcı işlerden oluşuyor, bu görevler de bir süre sonra gerçekten gerek var mı dedirtiyor açıkçası.

Son olarak da oynamamış kişilerin tadını kaçırmamak adına detay vermeyeceğim ama eğer benim gibi klasik Rock müzik türünü seviyorsanız sizi sonlara doğru oyunda çok güzel bir sürpriz bekliyor. Bahsettiğim bölümü oynarken sırf şu bölüm için bile bu oyun oynanır diye düşünmüştüm, hala da düşüncem değişmiş değil.

Sonuç olarak, bu oyunun her ne kadar kusurları olsa da kozmik korku konseptini ve uçmalı kaçmalı bol aksiyonlu bir oynanışı çok güzel bir şekilde harmanladığını düşünüyorum. Eğer oynamadıysanız bu oyunu kesinlikle tavsiye ederim. Gerçekten farklı bir deneyim.

Herkese iyi oyunlar dilerim,

Ergin Sefer

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader