Ekran Kartı Stokları Neden Yok ?

Ekran Kartı Stokları Neden Yok ?

2020 yılı herkes için zor olsa da, 2020’nin son üç ayı, donanım severler için oldukça dolu geçti. Tanıtılan ürünler arasında AMD Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemciler, AMD Radeon RX 6000 ve NVIDIA RTX 30 serisi ekran kartları, gibi büyük çaplı donanımlar var. Ancak yaşanan stok sıkıntıları, bu donanımlara olan ulaşımı çok zor hale getiriyor. Ekran kartı tarafında yaşanan stok sıkıntısı ise oldukça ciddi.

Ekran kartı stokları neden tükendi?

Pek çok donanımda stok sıkıntısı yaşansa da esas sorun ekran kartlarında. RTX 3060 Ti ve RTX 3070 gibi kartlar pazara ilk girdiğinde bir nebze alınabilir olsalar da yaşanan stok sıkıntıları, kartların fiyatlarının artmasına neden oldu. Bu sıkıntının ana sebebi ise GDRR6 bellek üretiminde yaşanan sıkıntıdan kaynaklanıyor.
Aynı anda çok fazla donanıma GDDR6 bellek üretilmesi gerektiği için, fabrikalardaki üretim kapasiteleri bu durumu kaldıramadı. Korona virüsün de etkisi ile üretim yavaşladığı için GDDR6 bellek pazarı sıkıntıya girdi. Bu sebeple, ekran kartlarında da stok sıkıntıları görülmeye başlandı. Bunların

yanı sıra Çin yeni yılı ile beraber işçilerin üretimi durdurması az olan stokları, iyice ulaşılmaz hale getiriyor.

Ekran kartı stokları, kripto para madenciliği sebebiyle de sıkıntıya girdi. Bitcoin ve Ethereum‘un değer kazanması sonucu pek çok madenci, sistemlerini RTX 30 serisi ekran kartları ile güncelledi. NVIDIA tarafından tanıtılan RTX 30 serisi, kripto para madenciliğinde oldukça etkili.

Stok sorunu ne zaman çözülecek?

Analisteler ve uzmanlar, ilk etapta stok sıkıntısının Ocak ayında çözüleceğini tahmin ediyordu. Ancak GDDR6 bellek üretiminde yaşanan sıkıntıların aşılamaması ve kripto para madenciliğine olan ilginin artması, bu sıkıntının Mart ayına kadar sürmesine neden olabilir.

Ekran kartı tarafında yaşanan stok sıkıntısı, sadece NVIDIA’ya özel değil. Amd tarafında da stok sorunu devam ediyor.

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader