İNTERNETİN GELECEĞİ METAVERSE NEDİR?

İNTERNETİN GELECEĞİ METAVERSE NEDİR?

Son dönemlerde metaverse kavramını oldukça duyar olduk. Facebookta dahil bir çok teknoloji şirketide şu an metaverse yatırımı yapmaya başladı.  Metaverse kelime anlamı olarak Meta yunancada “öte” anlamına, verse ise universe yani “evren” anlamına gelmekte. Metaverse ise “evrenötesi” olarak kelimelerin birleşmesinden türetilmiştir.

Metaverse sanal olarak oluşturulan bir dünya. İnsanların bu dünyanın içerisine girip birbirleriyle ve dijital nesnelerle etkileşime girebildiği ve sanal bir dünyadan oluşan bir ağ. Sanal gerçeklik ve çevrimiçi rol yapma oyunu yani role play ve web 3.0 birleşimi olarak düşünülebilir.

Metaverse’den ilk olarak Neal Stephenson’un Snow Crash romanında bahsedilmekte. Roman insanların avatarlarının bulunduğu üç boyutlu sanal bir dünyada geçmekteydi. Bununla ilgili olarak daha önce birçok bilim kurgu filmleri de metaverse benzer bir yaşamdan bahsetmekteydi.

Web 3.0 ve birçok role play oyunu sayesinde insanlar çevrimiçi olarak farklı kişilikler ve farklı avatarlarla insanlarla iletişim kurabilmekteydi. Fakat Metaverse bu durumu daha gerçekçi bir boyuta taşıyor. Sanal gerçeklik teknolojisi ile çalışmakta olan metaverse daha önce oyunlarda kullanılan sanal gerçeklik (VR) ın sınırlarını daha fazla zorlayacak gibi duruyor.

Bu sanal evrende gerçek hayatta yapabildiklerinizin çoğunu yapabileceksiniz. 3 boyutlu bir avatar yaratarak günlük hayatta yapmış olduğunuz tüm aktiviteleri (spor yapmak, sinemaya gitmek, alışveriş, oyun oynamak vb) sanki gerçek hayattaymış gibi yapabileceksiniz.

Metaverse’in bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi Facebook. Facebook metaverse ile ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor.  “Metaverse, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan insanlarla bir şeyler oluşturabileceğiniz, etkileşim kurabileceğiniz, keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan.”

Facebook’un yanı sıra bir çok büyük şirket bu konu hakkında oldukça hevesli görünüyor. Epic Games’in CEOU’su Tim Sweeney’in söylediğine göre; “İnsanlar Metaverse yoluyla beraber oyun oynayabilecek, Netflix’ten film, dizi izleyebilecekler. Gerçek dünyaya çok benzer olacak.”

Metaverse kavramı şu an için kulağa imkansıza yakın gelse de internetin geleceği olarak adlandırılıyor. Birçok teknoloji devi firma ise oldukça yakından ilgilenip teknolojinin gelişmesi için çabalamakta. Geleceğin tamamen sanallaşacağı fikri bizlerin de tüylerini ürpertmekte. Hep birlikte teknolojinin ne kadar gelişeceğini göreceğiz.

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader