Ekran kartlarında LHR Nedir, Oyun Performansını Etkiler mi ?

Ekran kartlarında LHR Nedir, Oyun Performansını Etkiler mi ?

LHR Nedir ?

Kripto para madenciliği yapmak amacıyla kulanıcıların çoklu ekran kartı alımı yapmasından dolayı bilgisayar oyuncuları tarafına ekran kartı  stokları yetmeyen Nvidia soruna LHR ile çözüm getirmiş gibi gözüküyor. LHR, yani ‘Lite Hash Rate’ ekran kartının kazma performansını ciddi bir biçimde azaltan bir teknoloji. Yeni üretilmiş RTX 30 serisi ekran kartlarının çoğunda bulunmakta ancak geçmişte üretilmiş kartlarda durum değişkenlik gösterebiliyor. Sonuç olarak eğer madencilik yapmak amacı ile bir ekran kartı bakıyorsanız kesinlikle ürünün açıklamasını okuyup LHR olup olmadığını teyit etmeniz gerekmektedir. Fakat bazı kartlar vardır ki doğuşunda LHR’ye sahiptir. Bu kartların açıklamalarında LHR ibaresi bulunmaz. Bu kartlar; RTX 3060 , RTX 3070 ti , RTX 3080 ti’dır. Aynı zamanda RTX 3090 kartında da LHR hiçbir şekilde bulunmamaktadır.

LHR kazmayı ne kadar etkiler?

LHR’ye sahip bir ekran kartı ile her coin’i kazabilirsiniz elbette ama performansınız düşecektir. Ancak her coin de birbirinin aynsı değildir. Madencilik algoritmaları değişen coin’ler LHR’den farklı şekillerde etkilenir. Bu yazıda 2 farklı algoritmadan örnek vereceğiz.

İlk olarak herkesin ismini duymuş olduğu Etherium’dan başlayalım.Etherium’un ve Etherium tabanlı coin’lerin sahip olduğu algoritma Ethash olarak bilinir ve LHR’den en ciddi şekilde etkilenen algoritma biçimidir. RTX 3080’den örnek vermek gerekirse normal bir RTX 3080  98 MH/s hızı ile kazarken LHR’ye sahip modeli 48 MH/s hızı ile kazar.

Diğer anlatacağımız algoritma ise LHR’den neredeyse hiç etkilenmeyen KawPow algoritmasıdır. KawPow algoritmasını kullanan en bilindik coin Ravencoin’in kazımı ile örnek verelim. Normal bir RTX 3080 ekran kartı ile kazımı 43 MH/s olan coin LHR’ye sahip bir RTX 3080 ile kazıldığında sadece 1 puan eksilerek 42 MH/s’lik bir hız vermektedir.

İnternetten ufak bir araştırma sonucu hangi coin’in hangi algoritmayı kullandığını ve hangi ekran kartıyla ne kadarlık bir kazım yapılabildiğini bulup ondan sonra madenciliğini yapmanız sizin için iyi olacaktır.

LHR oyun performansını etkiler mi ?

Peki LHR oyun performansını etkiler mi? Oyuncular tarafında endişeye neden olan bu sorunun cevabı tabii ki de hayır. Bu teknoloji ekran kartlarını sadece madencilik anlamında geride bırakır. Fan hızı, ekran kartının bellek boyutu ve biti gibi bileşenleri etkilemeyen LHR oyuncularda negatif bir etkiden ziyade pozitif bir etkiye sahiptir çünkü stokların bir anda bitmesini engellemekte ve oyuncuların stok sıkıntısı yaşamamasını sağlamaktadır.  Eğer bir oyun bilgisayarı topluyorsanız telaş etmenize gerek yok LHR’ye sahip modeller sizi etkilemeyecektir.

Yazar: Giray Özvardar

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader