12. Nesil İntel İşlemciler Hibrit Tasarımı ile Karşınızda!

12. Nesil İntel İşlemciler Hibrit Tasarımı ile Karşınızda!

Yeni nesil ile birlikte tekrardan soket değişimine giden İntel, 12. Nesil Alder Lake işlemcileri ile performans konusunda iddialı ve 6 yeni işlemci ile karşımıza çıkmakta.

İntel 12.nesil işlemcilere geçmesiyle beraber geçmişte olan 14nm işlemci üretiminden 10nm üretim sürecine geçti ve bunu İntel 7 teknolojisi olarak adlandırdı.  Bu yeni üretim ile birlikte 12.Nesil işlemciler hibrit tasarıma geçti.

Peki bu hibrit tasarım nedir?

Hibrit tasarım aynı işlemci üzerinde ‘’performans’’ ve ‘’verim’’ çekirdeklerinin bulunmasından kaynaklı oluşan tasarımdır. Düşük güç tüketimi sağlayan işler ‘’verim çekirdeklerinden yüksek performans ve güç gerektiren işlemler ise ‘’performans’’ çekirdeklerinden geçmekte. Bu hibrit tasarım ile performans artışı sağlanmakta. İntel tarafından performans çekirdekleri ‘’P-Core’’  verim çekirdekleri ise ‘’E-core’’ olarak adlandırılmıştır.

Örnek olarak tepe model İ9-12900K işlemciyi inceleyecek olursak toplamda 16 çekirdek 24 izleğe sahip olan bu işlemcinin çekirdekleri 8 adet ‘’p-core’’ ve 8 adet ‘’E-core’’ olarak ayrılmıştır. Çekirdeklerin bu şekilde ayırılmış olması iş yükünüze bağlı olarak ortalama yüzde 30 performans artışı sağlamakta ve yine oyunun gerçekleştirdiği yüke bağlı olarak ortalama yüzde 20 performans artışı gerçekleşmekte.

Yeni nesil Alder Lake işlemcilerin özeliklerinden tam olarak yararlanmanız için İntel Windows 11 kullanmanızı önermekte.(Windos 11 kurulumu ile ilgili videomuzdan destek alabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=QOz2lPu9Zy8&t)

 12. Nesil Alder Lake işlemciler ile birlikte DDR5 ram teknolojisi ve PCIe 5.0 teknolojisi de bizleri karşılamakta. DDR5 ile yüksek Mhz değerlerine ulaşılabilmekte ancak şuan için yüksek Mhz değerlerine ulaşmak yüksek ‘’cl’’ yani gecikme değerlerine sahip olabilmekte. Bunu da zaman ile üreticiler aşarak daha yüksek mhz değerlerine sahip daha düşük gecikme süreleri bulunan ramler bizleri karşılayacaktır.

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader