10 ENTERESAN OYUN ÖZELLİĞİ

Merhaba dostlar, bugün size enteresan olduğunu düşündüğüm 10 adet oyun özelliğini liste olarak derledim.  Not: Listedeki sıralama karışıktır.

10- Erişilebilirlik Seçenekleri – The Last of Us Part I

The Last of Us Part I 3 Mart 2023’te PC’ye çıkışını gerçekleştirecek ve bu oyuna sonunda kavuşacağız. Bu oyunun içerdiği erişilebilirlik özellikleri takdire şayan. Bu kadar detaylı erişilebilirlik seçeneklerinin bulunması, engelli dostlarımızın da oyunlardan keyif alabilmesini sağlayan çok şık bir hareket.

9- Oyunu Durduramamak – Dark Souls Serisi

Çoklu oyunculu oyunlarda oyunumuzu istediğimiz gibi durdurup yeniden başlatamıyoruz. Bu oldukça alışkın olduğumuz ve sebebini anlayabildiğimiz bir durum. Tekli oyunculu oyunlarda ise pek alışkın olmadığımız bir durum bu. Dark Souls nedense tekli oyunculu modundayken oyunu durdurmamıza müsaade etmiyor. Aynı çoklu oyunculu oyunlarda olduğu gibi menülere girdiğimizde dahi oyun arkada devam ediyor.  Her ne kadar Dark Souls’u ve oyunun zorluğunu seven birisi olsam da oyunu durduramamanın bize bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Hatta bir keresinde bir boss savaşı gerçekleştirirken kargom gelmişti ve ben oyunu durduramadığım için az kalsın kargomu teslim alamıyordum.

8- Elemanları ve Ekipmanları Balonla Uçurmak – Metal Gear Solid V The Phantom Pain

Bu oyunda bir ana üssümüz var ve amacımız üssümüzü olabildiğince geliştirmek. Bunun için yaptığımız görevlerde; ana üssümüzde çalışacak insanlar, ekipmanlar ve silahlar toplamamız gerekiyor. Buraya kadar her şey oldukça normal. Ancak bu işi yapma biçimimiz ise oldukça enteresan. Bu toplama işlemlerini Fulton adı verilen yanımızda taşıdığımız bir balon sayesinde gerçekleştiriyoruz. İnsanları, hayvanları, silahları ve hatta koca tankları bu şekilde üssümüze yolluyoruz.

7- Zamanı Geri Alma – Prince of Persia Serisi

Oyunlarda öldüğümüz zaman son kontrol noktasından veya son kayıt aldığımız noktalardan tekrar başlamaya alışkınız. Ancak bu oyun serisi bu konuya enteresan bir bakış açısı getirmişti. Öldüğümüz zaman zamanı geri sararak yaptığımız hatayı yapmadan oynamaya devam edebiliyorduk. Bu mekanik getirilen kısıtlamalarla ve oyunun zorluğuyla çok güzel dengelenmişti. İşin en güzel tarafı da bu mekanik oyunun hikayesine de oldukça iyi yedirilmişti.

6- Tanımadığımız Oyuncuların İnşa Ettiği Yapılardan Faydalanmak – Death Stranding

Bu oyunda inşa ettiğimiz yapılardan bazıları diğer oyuncuların oyunlarında da gözüküyordu ve başka oyuncuların inşa ettiği yapılardan biz de faydalanabiliyorduk. Hatta bu yapıların işe yarayıp yaramadığına göre oy bile verebiliyorduk. Bu durum insanı yalnızlık hissine bürüyen Death Stranding evreninde gerçekten enteresan bir hissiyat uyandırıyordu. Bir de bazı durumlarda güzel hayat kurtarıyordu.

5- Borsa – Grand Theft Auto V

Bu oyunu pek anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Oyunda para kazanmanın bin bir çeşit yolu var.

Bu yollardan birisi de borsa. Oyunda gerçek hayatta olduğu gibi hisse senedi alıp satarak borsada yatırım yapabilmek mümkün. Tahmin edebileceğiniz gibi aynı gerçek hayatta olduğu gibi borsada para kaybetmemiz de mümkün.

4- Pavyon İşletmek – Yakuza Serisi

Yakuza gerçekten çok enteresan bir oyun serisi. Bazı yerleri ağır dramatik, bazı yerleri ise oldukça garip. Çok depresif bir ana görevin ardından büyük şirket patronlarının bez giyip bebek gibi davrandığı bir yan görev ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu enteresan oyunda aynı zamanda yapabileceğiniz bir çok enteresan yan aktivite bulunuyor. Bunlardan birisi de pavyon işletmek. Be bu mini oyun o kadar detaylı ki, sanki Yakuza oyunu değil de pavyon işletme simülasyonu gibi. Gerçekten enteresan.

3- İnsanları Sorgularken Yüz Mimiklerine Odaklanmak – LA Noire

Bu dedektiflik oyununda, bizden insanları sorgulamamız isteniyordu. İnsanları sorgularken de oyun  insanların yüzüne iyice yakınlaşıp bize gösterdikleri mimiklere göre bir takım kararlar vermemizi istiyordu. Oyundaki bu mekanik için zamanında büyük emekler verilip büyük paralar harcanmıştı. Sonuç ise oldukça deneysel ve eğlenceliydi. Maalesef ki bu olayı başka bir oyunda göremedik.

2- Gravity Gun – Half Life 2

Half Life 2 2004’te çıkan bir oyun. Oyunun yapılmış en iyi oyunlardan birisi olması bir yana, oyun günümüzde hala çok eğlenceli olduğunu düşündüğüm bir silaha ev sahipliği yapıyor. Bu silah sayesinde hem değişik bulmacalar çözebiliyor hem de etraftaki çeşitli nesneleri istediğimiz gibi düşmanların üzerine boca edebiliyoruz. Bu silah oyunun çok iyi olan fizik motoruna o kadar güzel entegre edilmiş ki kullanırken hala çok keyif veriyor.

1- Companion App – Red Dead Redemption 2

Oyunlarda belli bir yere kadar doküman okumaktan hoşlansam da oyun doküman işini çok abarttığı zamanlarda bu durumdan bunalıyorum. Ayrıca oyunu oynarken aksiyona ara verip sayfalarca yazı okumak istemediğim zamanlar da olabiliyor. Öteki taraftan da dokümanda yazılanları kaçırmaktan da hoşlanmıyorum. Çünkü bu sefer de oyunun bana sunmuş olduğu bir içeriği tüketmeden geçtiğimi düşünüyorum. İşte Red Dead Redemption 2’nin geliştiricileri buna harika bir çözüm bulmuş. Oyunun uygulama marketlerinden ücretsiz ve resmi olan yancı uygulamasını indirip Social Club hesabınızla giriş yaptığınızda Arthur Morgan’ın günlüğünü telefonunuzdan da okuyabiliyorsunuz. Bu sayede dokümanı ister yatarken, ister sıra beklerken, ister otobüste giderken okuyabiliyorum. Bu da az önce cümlelerce şikayet ettiğim duruma mükemmel bir çözüm sunuyor. Bu özelliği çok daha sık görmek istiyorum ve alkışlıyorum seni Rockstar.

Ergin Sefer.

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader