Notebook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Notebook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2022 yılının sonlarına doğru ilerlerken birçok zorlu süreci yaşamış bulunmaktayız ve yaşamaya devam ediyoruz. Çip krizi, pandemi derken kur üzerinde yaşanan dalgalanmalar elektronik ve bilgisayar sektörünü doğrudan etkiledi ve ürünlere ulaşılması eskiye göre daha da zorlaştı. Peki bu zor koşullarda ihtiyacımıza göre bir cihaz alırken paramızı da nasıl koruyacağız bu yazımızda anlatmaya çalışacağız…

1-Cihazın Kullanım Amacının Belirlenmesi

Öncelikle cihaz satın alımı sağlamadan önce cihazı hangi amaç ile kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Notebook cihazları kimisi için bir oyun cihazıyken kimisi için gündelik kullanım ve internete girme aracı. Bazıları için ise endüstriyel işlerini tamamlamaya yaran bir araç.

Kullanım amacını belirlemeniz hem nasıl bir cihaz almanız gerektiğini araştırmanıza yarayacak hem de ihtiyacınız doğrultusunda cebinizden ne kadar bir meblağ çıkacağını ortalama olarak kafanızda şekillendirebileceksiniz.

Notebook alırken gündelik kullanım yani dizi,film ve basit ofis işlerini gerçekleştirecekseniz giriş seviyesi bir cihaz işinizi rahatlıkla görecektir.

Peki giriş seviyesi derken kastedilen şey nedir?

Cihazların segmentini içeriğinde bulunan parçalar belirlemektedir. Intel tarafında Intel® Celeron® işlemciler, Intel® Pentium® işlemciler ve Intel® Core™ i3 işlemciler bu tarz bir kullanım amaçlayan kullanıcılar için yeterli olacaktır. Bu cihazda oyun oynanmayacağı için bir ekran kartı cihaz içerisinde olmasa da olur. İşlemci üzerinde bulunan grafik birimi yeterli olacaktır. Bu sayede cihaz içerisinde ekran kartı olmayacağı ve giriş seviye bir işlemciye sahip cihaz alacağımız için paramızı da korumuş olacağız.

Bu tarz bir sisteme ihtiyacınız var ise Grj 3B modelimizi inceleyebilirsiniz. ‘’GRJ 3B’’

Gündelik İşler Dışında Kullanım Sağlayanlar Ne Yapmalı?

Notebook cihazların da daha kapsamlı işler yapmayı düşünen kişiler yani oyun, photoshop veya endüstriyel işleri gerçekleştirmeyi düşünen kişiler işlemci ve ekran kartına ihtiyaç duyacakları için tercihlerini orta-üst segment diyebileceğimiz cihazlara yönelmeliler.

Oyuncular için günümüz de için Intel® Core™ i5 12. Veya 11. nesil işlemciye sahip ve Rtx serisi 3050, 3060 grafik birimlerine sahip cihazlar uygun olacaktır. Oynayacağınız oyuna göre daha düşük segment bir ekran kartı seçerek maliyeti daha da uygun hale getirebilirsiniz.

Bu tarz bir oyuncu notebook cihazına ihtiyacınız var ise Slayer[2]5XL -3050Tİ modelimizi inceleyebilirsiniz.  ‘’Slayer[2]5XL-3050Tİ’’

Çizim ve Endüstriyel İşler İçin Cihaz Arayanlar Ne Yapmalı?

Çizim ve endüstriyel işler için cihaz arayan kullanıcılar üst segment işlemci ve ekran kartlarına yönelmeliler. Üst segment işlemcilerin çekirdek sayıları ve üst segment ekran kartlarında bulunan cuda çekirdek sayıları yüksek olduğu için işlerinizi performanslı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Intel® Core™ i7 ve üzeri işlemciler ile bu performansı yakalayabilir ve yanında güçlü bir ekran kartı ile çizim ve endüstriyel işlerinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikleri ve fiyatı bakımından rakipsiz olan üst segment cihazımız Slayer[2] 10XL-3070Ti modelini link üzerinden inceleyebilirsiniz. Slayer[2] 10XL-3070Ti

Cihazın Özelleştirilebilir Olması Önemli!

Notebook cihazlarında özelleştirme çok önemli. Cihazı satın aldığımız dönemde imkanlar doğrultusunda bir parçayı eksik almış ve düşük seviyede almış olabiliriz.(Ram ve depolama gibi.) Bu nedenle cihaz üzerinde bir ram slotu ve ekstra bir depolama slotu olması önemli bir konu. İlerleyen dönemde cihazın performansı düştükçe ve depolamaya ihtiyaç duyduğumuz anda bir parça satın alarak cihazın genel performansına olumlu yönde müdahale edebiliriz.

Bahsettiğimiz şeyler dışında kullanıcının kendi ihtiyaçları doğrultusunda birçok aradığı özellik olabilir. Cihazın soğutması, kasa malzeme yapısı, cihaz üzerinde bulunan portlar ve pil ömrü gibi ve daha birçok unsura kullanıcılar dikkat etmelidir.

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader