Neden çift kanal bellek kullanmalıyım?

Neden çift kanal bellek kullanmalıyım?

Bilgisayarınız çift kanal bellek modunu destekliyorsa, iki adet bellek modülü kullanmanız, bellek erişim performansını 2 kat arttiracaktır. Herbir bellek modülüne eşzamanlı olarak erişim, bellek okuma ve yazma hızını arttıracaktır. Bellek performasına ihtiyaç duyan uygulamalarda çift kanal bellek kullanmanız genel olarak sistem performansını arttıracaktır.

Ancak unutmamak gerekir ki, her uygulamada bellek performansını arttırmak, ilgili uygulama ya da oyunda genel bir performans artışı sağlamaz. Darboğazın bellek erişiminde olduğu durum için geçerlidir. Bu bağlamda performansı arttırmak için 2 adet bellek modülü yerine 4 adet aynı toplam kapasiteye sahip bellek modülü kullansak sonuç nasıl olur? Elbet te eşzamanlı 4 adet bellek modülüne erişim daha iyi bir performans verecektir ancak genelde tüketici ürünlerinde bu teknolojiyi göremiyoruz. Intel Extreme Edition ve Xeon, AMD Opteron ve Threadripper gibi işlemciler 4 kanal bellek veriyolunu destekliyor. Anakartın da bu mutlaka 4 kanal bellek veriyolunu desteklemesi gereklidir

Rendering gibi uygulamalarda performans artışı oyunlara göre çok daha fazla olacaktır. Özellikle AMD Ryzen platformalarda çift bellek modulü kullanmak, yapılan testlerde Intel platformlara göre tek bellek modülü kullanmaktan daha fazla performans artışı getiriyor.

Copyright ©️ 2024 - Tüm hakları saklıdır. Game Garaj
Version: 3.2.0
preloader